Home » SŁOWNIK

HOMEOSTAZA - zachowana wewnetrzna równowaga organizmu pomimo zmian zachodzących w środowisku zewnętrznym

 

METABOLIZM - jest to całokształt przemian materii i energii, zachodzących w organizmie.

 

ANABOLIZM - to reakcje syntezy w wyniku których powstają nowe, swoiste białka niezbędne do odtwarzania zużywanych w ciągu życia komórek.

 

KATABOLIZM - to rekacje rozpadu substancji, które wchodzą w skład tkanek, prowadzących do uwolnienia energii i wydalanie produktów rozpadu.

 

SZLAK METABOLICZNY - to szereg reakcji, zachodzących kolejno po sobie i prowadzących do powstania okreslonego produtku/ów.

 

GLIKOGEN - wielocukier ( polisacharyd ) znajdujący sie w wątrobie i mięśniach. W watrobie jest to około 5% jej masy czyli około 100g natomiast glikogenu mięsniowego szacuje sie że jest około 0,7% masy mięśniowej czyli od 300-400g jako że mięśnie stanowią większą częśc naszego ciała niż wątroba. Kiedy zmuszamy nasze ciało do wysiłku fizycznego i zabraknie zapasów glikogenu w mięśniach organizm sięgnie po zapasy zgromadzone w wątrobie. Glikogen wątrobowy odpowiada za utrzymanie właściwego poziomu glukozy we krwi i nie jest to zależne od podejmowanego wysiłku. Nieuzupełniony glikogen może doprowadzić nie tylko do szybkiego przetrenowania, ale też do osłabienia mięśni, a nawet ich kontuzji.

 

HORMON - jest to substancja chemiczna wytwarzana i wydzielana przez wyspecjalizowane komórki i gruczoły, wywierająca wpływ na komórki docelowe posiadające receptory swoiste dla danego hormonu. Hormony są chemicznymi przekaźnikami w ustroju.